Whatsapp Logo

Hangi Oyuncak?

Hangi Oyuncak?

Dil ve konuşma problemi olan çocuğunuza hangi oyuncakları almalısınız?

Öncelikle “zeka geliştirici”, “öğretici”, bol ışık ve gürültülü oyuncakları satın almamakla başlamalısınız!

Oyuncakları alırken cinsiyet farkını düşünmeyin ve cinsiyete göre hazırlanmış oyuncakları tercih etmeyin.

Evi oyuncakla doldurmaktan da kaçının.

Peki hangi oyuncakları almalısınız? Alacağınız oyuncaklar ya “Açık Uçlu” ya da “Çok Eğlenceli” olmalıdır.

Açık uçlu oyuncaklar, yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli hikayeler içerisinde ve diğer oyuncak setleri ile birlikte kullanabileceğiniz oyuncaklardır. Evler, arabalar, hayvancıklar, kuklalar, insancıklar, ev eşyası ve yiyecek figürleri, oyun hamurları, tahta bloklar ve Legolar. Bunlar tabiri caizse “toplama” oyuncaklardır ve hepsiyle hikayeler kurgulanabilir. Böylelikle tartışmasız en iyi oyun şekli olan “-mış gibi yapma” oyunlarını oynayabilirsiniz. Oyuncaklarınızı yere serip çocuğunuzla rolden role bürünerek mümkün olan en iyi iletişimi kurarsınız. Sakın unutmayın; bu oyunda çocuğunuz patron siz de çıraksınız!

Çok eğlenceli oyuncaklar ödüllendirme amacıyla kullanılan oyuncaklardır. Elbette öncelikle çocuğunuz için eğlenceli olmaları gerekir ama mutlaka sizin de eğlenmeniz gerekir. Çocuklar minik tüccarlardır ve hangi tepkinizin gerçek hangisinin sahte olduğunu anlamaları o kadar da zor değildir. Ve yine minik tüccarlar oldukları için onlara birazcık sıkıcı gelen ama gelişimleri için gerekli bazı etkinlikler sonunda (resimli kitap bakma, benzer sözcükleri bulma hatta masal anlatma!) sizden bir ödül beklerler. Bu ödül bazen şeker, bazen aferin olabilir ama en iyisi eğlenceli bir oyuncaktır! Eğlenceli oyuncaklar, oyunu kazanmanın kolay olduğu, ama sürükleyici ve hareketli oyuncaklardır. Kule yıkmaya, top yakalamaya, isabet ettirmeye, erken davranmaya, hıza yönelik oyuncakların yanı sıra, günümüzde birçok bilgisayar uygulaması da bu işlevi yerine getirir.

Son olarak kedilerle çocukların bir ortak noktası da, bazen para döktüğünüz oyuncaklar yerine düğmeleri, bibloları ve traş fırçalarını tercih ederler. Söyleyeceğiniz tek şey “Hadi oynayalım” olmalıdır!

 

 

  • facebook
  • twitter
  • google plus
  • linkedin
  • pinterest